• 30 listopada 2022

Wyszukiwarka Google właśnie skończyła 20 lat. Z tej okazji inżynierowie z Mountains View postanowili ją nieco odświeżyć, wprowadzając kilka nowych funkcji. Warto przyjrzeć się tym zapowiedziom.

Urodziny bez fajerwerków

Obecnie chyba nikt nie wyobraża sobie Internetu bez wyszukiwarki Google. Oczywiście można założyć, że gdyby nie ta, to byłaby inna. Jednak to Google jest dzisiaj synonimem wyszukiwarki internetowej (przynajmniej w większości krajów), tak jak Adidas jest synonimem butów sportowych. Uruchomienie wyszukiwarki było przełomowym momentem w dziejach rozwoju sieci. 20 lat temu narodziła się wizja uporządkowania informacji w sieci. Już na tamte czasy było to bardzo ambitne zadanie, choć działało wtedy tylko 25 milionów stron. Dzisiaj Google indeksuje setki miliardów witryn. Google oferuje wyszukiwanie w ponad 150 językach i ponad 90 krajach. I choć w ciągu tych lat zmieniała się technologia, to jednak podstawowe zasady wyszukiwania pozostały bez zmian. Google deklaruje, że nadal głównym celem wyszukiwarki jest zaspokajanie potrzeb informacyjnych użytkowników. Pragnie, aby szybko dostarczyć każdemu użytkownikowi najbardziej istotne o najwyższej jakości informacje. Okrągłe urodziny to okazja nie tylko do świętowania, ale także odświeżenia wyglądu i wprowadzenia nowych funkcji. Jednak tak jak bal urodzinowy pozbawiony był fajerwerków, tak też wprowadzone zmiany nie są zbyt rewolucyjne. Mimo to warto się im bliżej przyjrzeć.

Nowe funkcje Google

Google z okazji 20 urodzin postanowiło nie tylko odświeżyć wygląd panelu głównego wyszukiwania, ale także dodać kilka nowych, miejmy nadzieje, że użytecznych funkcji.

  1. Activity Card – nowa zakładka na szczycie wyników, w której będzie można prześledzić wcześniejsze wyszukiwania. Skorzystanie z tej opcji automatycznie uruchomi specjalną kartę, gdzie będą wyświetlane pokrewne wyszukiwania czy odwiedzone kiedyś strony.
  2. Colletions – funkcja umożliwia zapisywanie wyników wyszukiwania z kart do kolekcji.
  3. Stories z AMP – to po prostu nowa forma prezentacji artykułów o gwiazdach i sportowcach, tych wydawców, którzy korzystają z technologii AMP.
  4. Featured video – Google pokaże propozycje filmów powiązanych z danym tematem wyszukiwania. Wyszukiwarka będzie podsuwać użytkownikom krótkie trwające kilkanaście sekund i automatycznie odtwarzane klipy. Wybierając jeden z nich – zostaniemy przeniesieni do całego materiału. I tak na przykład po wpisaniu zapytania „Co zobaczyć w Nowym Jorku” zobaczymy zajawki z widokami na Empire State Building, Cenbtral Park czy Statuę Wolności.
  5. Google Lens – nowa funkcja w wyszukiwarce obrazów, umożliwiająca rozpoznawanie obiektów na obrazie. Użytkownik zobaczy informacje znalezione w sieci o obiektach będących na obrazach. Ponadto pojawią się tagi, które pozwolą przełączać się z poszukiwania zdjęć produktowych na fotografie tzw. stockowe.
  6. Discover – zakładka, gdzie Google będzie prezentowało wyniki/propozycje witryn na podstawie historii wyszukiwania użytkownika. To sposób na poszerzenie naszych horyzontów. Inżynierowie z Mountain View chcą, abyśmy dotarli do unikalnych materiałów, których być może sami byśmy nigdy nie odnaleźli. Google podaje przykład – wędrówki – po wpisaniu tej frazy i dodaniu jej do naszych zainteresowań, otrzymamy szereg propozycji związanych z tym tematem.

 

Wyszukiwarka myśli…

Google od jakiegoś już czasu stara się korzystać ze sztucznej inteligencji w procesie wyszukiwania informacji. Ta technologia jest nieustannie rozwijana, przez co zdolność rozumienia języka jest zdecydowanie większa, niż było to kilkanaście czy jeszcze kilka lat temu. Google wskazuje, że większość wprowadzanych zmian z okazji 20 urodzin opiera się właśnie na sieciach neuronowych, które dzisiaj działają w zadowalający sposób. Sztuczna inteligencja jest w stanie zrozumieć słowa, pojęcia i odczytać intencje użytkownika. Jej zastosowanie ma sprawić, że użytkownik otrzyma jeszcze lepszej jakości wyniki (bardziej spersonalizowane)

Podsumowanie

Google zmienia się nieustannie, choć nie wszystkie zmiany są zauważalne dla zwykłego użytkownika. Te wprowadzone z okazji 20 urodzin, wydaje się, że niedość, że zostaną szybko dostrzeżone, to na dodatek zostaną przyjęte z entuzjazmem.

 

Top